B2B YAZILIM

Ben sadece büyüklerle oynarım...

Nedir? 

Teknolojinin ilerlemeye başladığı son dönemlerde işletmeler kendilerini çok daha geniş kitlelere ulaştırmak adına ciddi bir şekilde çalışmalara başladı. Günümüzde ticaret söz konusu olduğu zaman ise işletmelerin karşılarına ilk olarak çıkan kavram ise B2B sistemleri. Business to Business kavramının kısaltılmış olan B2B, şimdilerde her ne kadar tam anlamıyla popülerleşmemiş olsa da oldukça kısa bir süre içerisinde çok daha geniş bir alanda kullanılmaya başlanacağına da kesin gözüyle bakılıyor. En basit tabir ile şirketler arası ticaret olarak da adlandırılabilecek olan bu sistem ile birlikte internet üzerinden üretici firma toptancı olan kişilere mal satış işlemini gerçekleştirdiği zaman ya da toptancı olan firmalar perakendeci olan kişilere yine internet üzerinden satış işlemi gerçekleştirdiği zaman; bu yapılan işlem B2B olarak adlandırılıyor.

Nasıl İşler?

Günümüzde birçok şirket ve üretici ne yazık ki tüketici odaklı bir düşünceye sahip. Böyle olunca da var olan bu pazarı ikinci plana atıyorlar. Lakin B2B sistemleri içeriğinde şirketler arasında alım satım işlemleri de olduğu için hali hazırda para içerisindeki işlemler ve rakamlar oldukça büyüktür. Marka, bu pazarda üç farklı şirket bünyesinde karşısındaki alıcılar ile iletişime geçmeye devam ediyor. Başta Amerika’da olmak üzere pek çok ülkede kullanılan bu sistem ile birlikte hali hazırdaki şirketler, perakendeciler ve toptancılar arasında ürün alım satım işlemleri sorunsuzca gerçekleştirilebildiği için gerek işlem hacimleri gerekse ödenmekte olan meblağlar düşünülenden çok daha yüksek olabilmektedir.

Klasik ticaret anlayışını her geçen gün değişmesi sonrasında artık özellikle de KOBİ’ler B2B sistemleri ile birlikte çok kısa bir süre içerisinde oldukça geniş kitlelere ulaşılabilmenin yansıra müşterilerin istemiş oldukları farklı ürün alternatiflerine ulaşabilmeleri gibi birçok farklı avantaj da kullanıcılara sunulmaktadır. Şirketler böylece yalnızca küçük çaptaki şirketler ile değil aynı zamanda büyük markalara sahip olan şirketler ile bu sistem üzerinden iletişime geçiyorlar. Kanalın etkin olarak kullanılmasından sonra ise hangi seviyede olduğu fark etmeden tüm şirketler kendilerine ait olan müşteri profillerini tahmin ettiklerinden çok daha etkili bir şekilde büyütme imkanına kolaylıkla erişmiş oluyorlar.

Neler Yapılmalı?

Şirketlerin B2B sistemlerini etkin bir şekilde kullanabilmesi adına ise dikkat edilmesi gereken bazı şeyler bulunmakta. Bunlardan biri ise karşıdaki müşterilerin bu sistem üzerinden ihtiyaç duyacakları tüm bilgilere ulaşabilmesi. Çünkü müşteriler istemiş oldukları bilgilere ulaşamazlarda siteyi terk edeceklerdir. Bunun olması engellenmesi adına sistemdeki ürünlerin güncel olarak sistem ile entegre olması önemlidir. Özellikle Türkiye’de işin muhasebe kısmı işletmelerin akıllarında ciddi soru işaretlerinin oluşmasına sebep olabiliyor. Çünkü meydana gelebilecek olan en ufak bir ödeme sorunu, işletmelerin çok daha büyük sorunlar ile karşılaşmasına sebebiyet verebilmektedir.

Sonuç

Bu tarz durumlar B2B sistemleri ile ortadan kalkıyor. Farklı ödeme sistemlerinin işletmelerin kullanmış olduğu sistem ile uyumlu hale getirmek, aylık satış rakamlarında ciddi artışları da beraberinde getirecektir. Lojistik sistemlerin de bu platform ile uyumlu olması sonrasında ürünlerin sevkiyatı ile alakalı her türlü bilgilerin adım adım kullanıcılara yansıtılması demek, müşterilerin firmalar ile alakalı akıllarında hiçbir soru işareti olmaması ve güven duygusunun ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu hizmetlerin yanı sıra sistemlerin en iyi şekilde tanıtılabilmesi adına pazarlama işleminin doğru yapılması, pek çok farklı platform üzerinden reklam ve tanıtım işlemlerinin yapılması; ortaya istenilen sonuçların çıkmasına yardımcı olmaktadır.

FRONTAL CREATIVE AGENCY

A: Tuna Mahallesi 1712 Sokak No:14 K:3 D:3

T: 0850 304 18 42

M: info@frontalcreative.com

Bizim İçin Başarı; Farklılığı Yakalamakla Başlar!
Frontal Creative Agency olarak 8 Yıldır farklılığı yaratmaktan gurur duyuyoruz. Farklıydık, Farklı Olduk, Farklı Olacağız......

© Copyright 2021   Frontal Creative Agency